SERIA PROJEKTOWANIE W ROK [#6] DOKŁADNIE ORGANIZUJ

jak projektować ogrody
 

Ten wpis projektowy powinien może dotyczyć pracy i organizacji stanowiska pracy, kiedy chce się zostać projektantem, ale nic wręcz mylnego. Takich tematów w sieci jest mnóstwo i wszystkie poruszają te same aspekty. Dzisiaj o organizacji układów i rozwiązań w projekcie.

Jeżeli nie widzieliście poprzednich tematów z tej serii, to macie okazje zapoznać się z nimi tutaj:

  1. PRZYGOTOWANIA
  2. NIE PROJEKTUJ JAK 20 LAT TEMU
  3. NAUKA TO PODSTAWA
  4. W PRAKTYCE, NIE W TEORII
  5. NIE DAJ SIĘ OMAMIĆ

Jak organizować projekt?

Organizacja funkcji i kompozycji na projekcie powinna zakładać aranżacje całej działki a nie tylko jej obrzeży. Ostatni projekt jaki wykonałam dla inwestora prywatnego - a było to w grudniu 2020 roku - kolejny raz utwierdził mnie w przekonaniu, że jestem po to, aby nauczyć projektowania innych i spełniać się projektowo w inny sposób, ale nie projektować dla osób, które tego nie doceniają. Postanowiłam już nikomu nie wykonywać projektów ogrodów, bo nie wybierałam tego zawodu, aby skończyć na ogródkach i los udowdonił mi wielokrotnie, żebym to rzuciła. I tak też się stało, dokładnie 31 grudnia 2020 roku. Mogę Wam jednak przekazać trochę wiedzy, a kurs który szykuje, a który musiałam przełożyć w czasie, będziecie mogli zakupić w dużo, naprawdę dużo bardziej rozszerzonej wersji niż te kilka wpisów tu na blogu. 

Dlaczego wspomniałam o tym projekcie? 

Ponieważ klient, który całkowicie chciał mną zarządzać na każdym etapie współpracy ostatecznie zarządał wersji ogrodu z trawnikiem na środku i rabatkami wokół. Nie raz pisałam na ten temat w różnych źródłach, że do czegoś takiego nie jest potrzebny projektant.

Jeżeli chcecie być współczesnymi projektantami projektującymi rozwiązania, które będą ciekawe także za wiele lat od ich powstania, nie powielajcie rozwiązań obsadzania płotów z trawnikiem na środku. Takie projekty pokazują styl sprzed 20 lat, kiedy jeszcze projektanci praktycznie nie istnieli i każdy na własną rękę w taki sposób obsadzał swoje działki - własnymi rękoma. Architekt po to jest architektem, żeby wymyślić coś oryginalnego a nie powielać rozwiązania z dawnych lat. Ma projektować - jak sama nazwa wskazuje, a nie kopiować co już znane. 

Każdy projekt zaczynajcie od środka. To co zostanie przy ogrodzeniu, będzie tylko dopełnieniem reszty, ale kiedy nauczycie się projektować od środka na zewnątrz (co nie jest początkowo wcale takie łatwe jak się wydaje), to będziecie w tym coraz lepsi. Więcej szczegółów będzie dostępne na kursie, ale jeżeli jesteście z tą serią na bieżąco, możecie już próbować w swoich projektach.

I to tyle w dzisiejszym wpisie, kolejne z tej serii za miesiąc.

------------------------------------------------

Zapraszam po więcej przemyśleń:

---------------------------------------------------
Prawa autorskie:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie czy modyfikowanie treści z tego bloga w formie tekstowej lub audiowizualnej (video) podlega pod prawo karne i będzie egzekwowane.
Więcej w zakładce prawa autorskie na górze strony.

Komentarze