SERIA PROJEKTOWANIE W ROK [#8] CEŃ SIĘ MIMO WSZYSTKO, LUB MÓW, ŻE JESTEŚ AMATOREM

 

Za nami wiele tematów, które mają minimalnie zapoznać Was z problematyką i specyfiką branży projektowej. Skupiam się głównie na terenach zewnętrznych, ponieważ w tym zakresie przygotowałam kurs projektowania ogrodów. Kurs jest dużo bardziej rozbudowaną formą skondensowanej wiedzy teoretycznej i praktycznej niż wpisy, które pojawiają się tu co miesiąc (przez 12 miesięcy), ale dzięki nim możecie podjąć decyzję co do zakupu kursu i podjęcia się zawodu jakim jest projektowanie. Dzisiaj o bardzo burzliwym temacie - wyceniania się.

Dlaczego warto się cenić w świecie projektowym?

O finansowaniu i rozliczaniu projektów wspominałam już we wcześniejszych wpisach, wiec zachęcam do zapoznania się z tymi informacjami:

  1. PRZYGOTOWANIA
  2. NIE PROJEKTUJ JAK 20 LAT TEMU
  3. NAUKA TO PODSTAWA
  4. W PRAKTYCE, NIE W TEORII
  5. NIE DAJ SIĘ OMAMIĆ
  6. DOKŁADNIE ORGANIZUJ
  7. KONSEKWENTNIE DO KLIENTA

Dzisiaj chciałam tą kwestie rozbudować. Wiele klientów uznaje pracę projektantów za zbyt drogą. Ale czy, aby na pewno tak jest? Dam dla przykładu dwa porównania.

1. Kiedy kupuje się nowy telewizor/ samochód / komputer i robi się to za gotówkę, przeważnie trzeba wydać na nie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nikt nie uznaje wtedy, że cena za nie jest zbyt duża. Uznaje się to za normalne. Wydaje się pieniądze, a w jednej chwili dany produkt jest w domu.

2. Kiedy kupuje się projekt i robi się to za gotówkę, również wydaje się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Tutaj jednak większość osób uważa, że to za drogo, tylko dlatego, że nie otrzymuje projektu od razu. Płacąc te kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych za projekt, tą kwotę należy podzielić na pełne dni pracy projektanta (można także pomnożyć najniższą krajową razy pełne dni  i godziny pracy), które są zawarte w umowie. Najczęściej umowa określa od kilku dni do kilku miesięcy pracy nad projektem, więc kwota wyliczona na wykonanie projektu pokrywa wszystkie godziny pracy projektanta, koszty jego dojazdów na teren, spotkań z klientami, wydruki, pomiary, inwentaryzacje. Czy zatem to na pewno tak drogo?


Czasami, przez te wszystkie lata pracy, chciało mi się powiedzieć klientowi - rozliczmy się za godziny pracy. W oprogramowaniu widać ile czasu trwa wykonanie projektu, czas na spotkaniach może być liczony za godzinę (nawet najniższą krajową) + koszty dojazdów. Gdyby klienci podliczyli sobie ile naprawdę kosztuje wykonanie projektu ich terenu, to zobaczyliby, że płacą za niego dużo, dużo, dużo, dużo mniej niż faktyczna wartość wykonania tej pracy.

Kiedy czytam, że za projekt otoczenia ktoś rozlicza 1zł/m2 w przeciwieństwie do projektantów wnętrz, którzy rozliczają czasami nawet 300zł/m2 , to myślę sobie - serio!?

Dlaczego projektanci się nie cenicie? Bierzecie na siebie dużo większą odpowiedzialność niż zwykłe zaaranżowanie wnętrza domu lub mieszkania i bierzecie za to tylko 1zł/m2? 

W moim kursie daje konkretne przykłady i podliczenia jak się cenić i jak zmienić rynek projektowy, aby każdy był finansowo zadowolony. Moje doświadczenie, obserwacje i wiedza na ten temat może być podstawą dla innych, więc dzielę się tym z Wami. Dzisiaj tylko namiastka na przykładzie, dlaczego trzeba się cenić.

A jeżeli się nie cenisz, bo nie czujesz się na siłach jeżeli chodzi o odpowiednią wiedzę, to powiedz klientowi, że zaczynasz, powiedz, że jesteś na początku drogi, bo niestety zniszczysz swoje własne środowisko i z każdym rokiem będzie tylko gorzej. Więcej o tym w kursie :)

Kolejny wpis z tej serii za miesiąc. Jeżeli chcecie zamówić kurs projektowania ogrodów mojego autorstwa - z teoretycznego i praktycznego, 10-letniego doświadczenia w zawodzie, to zapraszam na tą chwilę do kontaktu i zapisów poprzez email - projektanteczka@gmail.com (najlepiej w tytule - kurs projektowania)


------------------------------------------------

Zapraszam po więcej przemyśleń:

---------------------------------------------------
Prawa autorskie:
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie czy modyfikowanie treści z tego bloga w formie tekstowej lub audiowizualnej (video) podlega pod prawo karne i będzie egzekwowane.
Więcej w zakładce prawa autorskie na górze strony.

Komentarze